Михаил Петров Арнаудов
(5 октомври 1878, Русе – 18 февруари 1978, София)
Фолклорист, литературен историк, етнограф, преподавател.
Завършва средното си образувание в Русе, следва славянска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1898). Специализира в Лайпциг и Берлин, Прага, Париж и Лондон. Преподавател в Софийския университет, професор (1919), декан на Историко-филологически факултет (1921–1922), ректор (1935–1936).
Действителен член на Българската академия на науките (1929), председател на Историко-филологически клон на БАН (1940–1943). Директор на Народния театър. Почетен член на редица чуждестранни дружества и университети в Западна Европа. Един от учредителите на Македонския научен институт и подпредседател, избран през 1923 г.
„Каква несравнима радост и какво дълбоко нравствено удовлетворение изпитахме ние, представителите на най-високото учебно заведение в България, когато стъпихме на македонска земя, без да се чувстваме външни гости, ограничени и подозрително следени от някаква омразна за народа власт, едва ли е нужно да изтъквам. Откак поздравихме с възторг при старата граница до Гюешево първите срещнати македонски българи, и до тук, гдето в сърцето на Македония можем да доловим отново силата и твърдостта на българския дух, ние непрестанно бяхме в някакво непреживявано по-рано вълнение, при съзнанието, че е сбъднат един вековен блян на народа отсам и отвъд Рила, че сме пак единно национално тяло и че занапред ще имаме обща и нека се надяваме, по-честита съдба. Не ще мине много време и тук ще настъпи мир и благата на свободата ще дадат възможност на всички да се чувстват щастливи синове на уголемена и мощна България.“
М. Арнаудов. Македония като българска земя. Поклоннически слова. София, 1993, с. 52.
Подбрана библиография:
Вертер и Гьоте: Критически етюд. С., 1908.
Българските празнични обичаи. С., 1918.
Увод в литературната наука: Задачи, история, съвременното състояние С., 1920.
Г. С. Раковски: Живот, произведения, идеи. С., 1922.
Северна Добруджа: Етнографски наблюдения и народни песни. С., 1923.
0 коментара:
Публикуване на коментар