Посвещава се на чл.-кор. проф. Кирия Мирчев, по случай 20-годишнината от смъртта му.
Македонски Научен Институт,
София 1996
"Македонска библиотека", № 36
Съставител: проф. д-р Иван Кочев
Под редакцията на: чл.-кор. проф. Д. Иванова-Мирчева, проф. д-р И. Кочев
1. Българските манастири в Македония през IX-XIV в.
Акад. Димитър Ангелов
При един поглед върху историческите съдбини на Македония от края на IX до края на XIV в. се хвърля в очи значителната роля на местните манастири през този петвековен период. Става дума за време, през което историята на тази обширна географска област, заемаща средищно място на Балканския полуостров, е неделима част от историята на България, по-специално от просветните и културни постижения на българите — основният живеещ в нея народ.
Пръснати из различни краища на страната, манастирите в Македония — като се започне от времето на приемането на християнството при княз Борис I (864) и царуването на Симеон (893—927) — се открояват като едно от впечатляващите явления в религиозния живот на българското общество и респективно в сферата на образованието и книжнината. Заедно с това отделни манастири в Македония, основани или облагодетелствани от светската власт в лицето на върховния ѝ владетел, изпъкват на преден план със сериозните си икономически и социални предимства, разбира се, в характерната за балканското средновековие обществено-политическа система.
И това става, както по времето, когато македонските земи са в пределите на българската държава — като неин естествен политически и етнически център, така също и тогава, когато над тях тегне господството на Византийската империя (XI—XII в.), а по-късно и на средновековна Сърбия (от края на XIII до средата на XIV в.). Две са измеренията, отнесени към монашеството в Македония през този продължителен период (Първото българско царство, византийското владичество и на Второто българско царство): осезаемо духовно присъствие, съчетано за някои манастири с хвърлящо се в очи материално благополучие. Такава е най-кратката и обобщаваща характеристика на проблема...
Целият материал четете по-долу:
0 коментара:
Публикуване на коментар