сп. "Македонски преглед", год. ХXXVIII, 2015, кн. 2, Доц. д-р Стоян Германов, доц. д-р Димитър Тюлеков. Пограничните събори в българо-югославските отношения 1944–1989 г...., 25-53.
"...Първите срещи на крайграничното население в България и Югославия стават още през 1934–1935 г. Това се дължи на курса към сближение между двете държави, започнал през 1933 г. със срещите на цар Борис III и крал Александър Карагеоргиевич съответно на Белградската гара и в Евксиноград.
Процесът продължава и във външнополитическите действия на правителствата след преврата от 19 май 1934. В този месец са сключени търговски договори и ветеринарна конвенция между България и Югославия. Разменят се различни делегации. С посещението на крал Александър в София е постигнато съгласие по някои гранични въпроси, сред които несъмнено са и крайграничните срещи (събори).
При правителството на Георги Кьосеиванов външнополитическите инициативи се увенчават с подписването на пакта за „вечно приятелство” (1937). През тези години крайграничните събори зачестяват, като се правят опити да им се придаде организиран характер в отделни гранични пунктове и по повод някои празници – 24 май, Св. Дух и др..."
Целият материал четете по-долу:
0 коментара:
Публикуване на коментар