Доц. д-р Ал. Гребенаров Сн. БНР |
"Македонският научен институт е създаден през 1923 г. в аудитория № 10 на СУ „Свети Климент Охридски“ от 52 известни български интелектуалци, родени в Македония. Те са известни историци, езиковеди, етнографи, писатели, публицисти, юристи, медици, икономисти, художници. Целта на института е да проучва историята, етнографията, географията и стопанския живот, да събира материали за историята на освободителните борби на македонските българи.
През 1947 г. управлението в България решава, че няма нужда от македонски бежански организации и закрива института. Сега се опитваме да възстановим много неща. Вече имаме 100 издадени книги, което означава, че всяка година издаваме по 4 нови книжки.
В тях най-често публикуват колеги от института, които са около 80 души и чужденци. В тази организация се членува доброволно. Работим в няколко направления. Едното е списанието, което правим, второто са книгите, документалните сборници и научните книги, в които има открития и които публикуваме често на английски език и разпространяваме по света. Често организираме семинари, кръгли маси с международно участие, обясни доц. Ал. Гребенаров.
Николета Войнова, Михаела Йосифова и Ангел Златков са студенти от юридическия и историческия факултет в СУ „Свети Климент Охридски“ и представители на младежки клуб „Даме Груев“ към Македонския научен институт.
Целите на клуба са насочени към изследване, популяризиране сред студентите и младите хора в България на историята на останалите след Берлинския конгрес извън територията на Княжество България земи, борбата за свобода и народност. Занимават се с революционното движение на Македония и Одринско. Според тях днес има духовна криза в българското общество и преподавателите от университетите и учителите трябва да бъдат будители.
Източник: БНР
0 коментара:
Публикуване на коментар