Menu

30/01/2021

130 години от рождението на Борис Зографов (1891 - 1957)

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2021, бр. 1. 

130 години от рождението на Борис Зографов (6 януари 1891, Битоля – 23 февруари 1957, София) – деец на националноосвободителното движение на македонските българи, общественик, журналист.

Борис Зографов е роден в семейството на Стефан Зографов и Фания С. Зографова. Баща му е църковен служител в Пелагонийската епархия, а майка му е учителка в Битоля и Прилеп. При избухването на Балканската война в 1912 г. като студент е доброволец в Македоно-одринското опълчение и служи в щаба на 4-а битолска дружина. Носител е на бронзов медал с корона. По време на Първата световна война е подофицер в българската армия. Завършва славянска филология в Софийския университет (1918).

 Учителства в Луковит и София (1918–1920). След това е аташе за френския печат в Дирекция на печата (до 1925). На ръководен пост в БТА (до 1948). Сътрудничи и участва в редактирането на различни вестници и списания. 

Деен член на македонските младежки организации, участва в списването на печатните им издания, сред които е в. „Устрем“. Главен редактор е на печатния орган на МПО в. „Македонска трибуна“ в Индианаполис (1927–1930). Оформя дизайна на изданието, води оживена кореспонденция с българи емигранти, сътрудничи на американски издания с новини от България, публикува карикатури. Със съпругата си Анастасия Ганчева-Зографова, една от първите полонистки у нас, уреждат българско училище в Индианаполис. Изнасят сказки пред български емигранти с желанието да укрепят националното им самосъзнание.

 По време на пребиваването си в САЩ започва да пише „Българите в Америка“. Б. Зографов се обявява против намесата на МПО в братоубийствените и фракционните борби във ВМРО и си подава оставка като редактор на Деветия конгрес на МПО (1930). Завръща се в България през 1933 г. Автор е на книги и статии за освободителното движение на македонските българи и техните организации и дейност в САЩ и Канада. Член-учредител е на Македонския научен институт.

Няма коментари:

Публикуване на коментар