Кръгла маса „Българското управление във Вардарска Македония (1941–1944)“, организирана от Македонския научен институт и Института за исторически изследвания – БАН
Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2021, бр. 4.
На 19 април 1941 г., в деня на страстната събота преди Великден, българските трибагреник се развява свободно в пределите на Вардарска Македония, с което се поставя началото на нов епизод от нейната история.
По повод осемдесетгодишнината от този паметен ден, известен като Българския Великден, участниците в кръглата маса – известни изследователи, осветлиха събития, свързани с външната политика на България и международните отношения, с вложените български инвестиции, подпомагащи държавното строителство, развитието на стопанството, културното и образователното дело, с прояви на националноосвободителното движение и др.
Анализирани бяха важни историографски въпроси, отразяващи промените в цялостния живот на местното население, мнозинството от което не е забравило своите български корени, както и за започналите нови насилия над македонските българи след септември 1944 г.
На кръглата маса, открита на 19 април 2021 г. от председателя на МНИ доц. д-р Георги Николов и доц. д-р Александър Гребенаров, който поздрави форума от името на Института за исторически изследвания – БАН, направиха изказвания следните изследователи:
Проф. д-р Ангел Димитров – „Българското управление във Вардарска Македония – минали и настоящи проблеми“;
Доц. д-р Лъчезар Стоянов – „Македония по време на Втората световна война“;
Доц. д-р Александър Гребенаров – „Македонският научен институт през Втората световна война“;
Доц. д-р Ангел Джонев – „Новоприсъединените земи в българското железопътно строителство“;
Д-р Георги Георгиев – „Заслужилите дейци“ в освободителните борби на Македония и българското управление 1941–1944 г.“;
Д-р Володя Милачков – „Българският периодичен печат в новоосвободените земи“;
Д-р Антон Панчев – „Етническият състав на Западна Македония през Втората световна война“;
Николай Поппетров – „Българското присъствие във Вардарска Македония: 1941–1944 г. Полемики и факти“.
Модератори на форума: доц. д-р Наум Кайчев и доц. д-р Александър Гребенаров.
Кръглата маса, проведена неприсъствено, завърши с отговори на дискусионни въпроси, зададени от зрители на Фейсбук страницата на МНИ. Тя предизвика значим зрителски интерес – достигна до повече от 8000 души, с множество коментари и споделяния.
Организаторите се надяват през есента на 2021 г., ако условията за ограничаване на пандемията позволят, да бъде организиран нов, по-широк форум, който да обхване целия обсег на новоприсъединените български земи по време на Втората световна война.
Доц. д-р Александър Гребенаров
0 коментара:
Публикуване на коментар