Дългогодишна политика на властите е да бъдем българи само вкъщи

04/11/2024


За положението на българите в Република Северна Македония с идването начело на държавата на ВМРО-ДПМНЕ, за неизпълнените обещания от премиера Християн Мицкоски, за вероятността от нарушаването на етническото равновесие в страната и за съдбата на Коридор № 8 с главния редактор на интернет сайта „Трибуна.мк“ от Скопие Атанас Величков разговаря журналистът Костадин Филипов 

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2024, бр. 10

Атанас Величков е роден на 1 декември 1985 г. в Благоевград. Завършва СОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в родното си село Крупник през 2004 г. През 2010 г. се дипломира в Юридическия факултет „Юстиниан Първи“ в Скопие, специалност „Журналистика“. От 2007 г. професионално се занимава с журналистика. От януари 2018 г. е главен редактор на интернет сайта www.tribuna.mk. Женен е за Елизабета Найдоска-Величкова от Прилеп. 

 – Здравейте, господин Величков, неотдавна отбелязахте стоте дни на новото правителство на Северна Македония начело с Християн Мицкоски. Какво за това време се промени в живота на българите край Вардар? По-трудно или по-лесно се диша сега? 

 – Може би са единици тези, които и преди, и сега дишат леко като българи в Република Северна Македония. Ще го кажа така: нищо старо не е забравено, нищо ново не е научено. В момента премиерът Мицкоски се ограничава до там да твърди, че българите тук са няколкостотин души, които нямат нарушени права и си живеят прекрасно. Както казах, единици са тези, които и като българи живеят прекрасно тук. Поне аз не съм свидетел на някаква осезаема промяна в живота на българите, с които комуникирам. Всички те са лоялни граждани на държавата, в която живеят, но същата тази държава, материализирана във властта на политическия елит тук, се опитва по всякакъв начин да ги накара да бъдат българи само вкъщи. Опитва се да ги заглуши и да ги приравни с някаква група недоволни маргинали, които са потърсили убежище едва ли не при врага. Това е дългогодишна политика. 

– Имате ли Ваше обяснение на поведението на премиера Мицкоски да отказва да направи промени в конституцията и да впише българите в нея? Още повече, че с подобен акт би отворил автоматически пътя на страната към преговори за членство в ЕС. Какво е това – инат, зависимост или липса на визия? 

 – Като лидер на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски обеща много неща по време на предизборната кампания тук. Нямаше да използва Северна, щеше да освобождава осъдените за събитията от 27 април 2017 г. в парламента на РСМ, щеше да връща Македония отново на гражданите ѝ. В момента изпълнява само едно от гръмките си предизборни обещания, а именно това, че няма да впише българите в конституцията на страната. Той се опълчи не само на София по този въпрос, позволи си фриволен речник и по отношение на ЕС, казвайки че няма да лъска ничии обувки и че ще държи гърба си изправен, без да го превива (без да „витка кичмата“). Тези гръмки слова, разбира се, са предназначени за ушите на неговите по-крайни избиратели. Мисля, че сме свидетели на една стратегия, която има за цел да задържи доверието към него и неговото правителство до местните избори тук догодина. Негова цел е да концентрира колкото се може повече власт в ръцете си, на държавно и местно ниво. Като се завърти барабанът на клиентилизма, могат да се случат много неща. Както се казва, изведнъж вписването на българите в конституцията да не бъде толкова голям проблем. Не се наемам с прогнози, защото Мицкоски не е от най-предвидимите политици, напротив. За едно съм сигурен, ако реши да повтаря грешките на Никола Груевски, ще свърши много по-лошо от него. 

– Северна Македония вече е разделена от Албания, с която дълги години вървяха заедно по пътя към ЕС. Как това ще се отрази на вътрешнополитическата обстановка и по-специално на етническото равновесие в държавата? Има ли основание за тревога? 

– Според мен е неправилно в албанците тук да гледаме причина за тревога по отношение на етническото равновесие в страната. Тезата, че видиш ли, те сега ще правят проблеми, е част от антиалбанското говорене на бившите и сегашни комунисти тук. И на титовистите, и на сталинистите. Албанците са горд и достоен народ и те също като българите са жертва на говора на омраза, вече не толкова открита, но я има. Те имат достатъчно представители в централната и местната власт, така че не вярвам да направят каквото и да е, което да накърни положението им тук. Те могат само да помогнат Република Северна Македония, колкото е възможно по-бързо, да започне преговорите с ЕС. Разбира се, ако истински искат това. 

– Вие сте журналист и главен редактор на сайта „Трибуна.мк“, който май е единствената медия край Вардар, която защитава интересите на българите в страната? По-лесно ли се работи сега, или общата стагнация в медийната среда засяга и Вас? 

– Има и други медии, които са пробългарски ориентирани. В РСМ никога не е било лесно да списваш независима медия. Проблемите са много и за тях може да се пише много, но нито една работа, която наистина е важна, не се случва без да срещне проблеми по пътя си. Гледам на тези проблеми, като част от отговорността, която носи със себе си, работата с Трибуна. Работим сериозно и всеки един от хората в моя екип заслужава благодарност от моя страна. 

– Вие сте един от съавторите на прословутата „седянка“ от двете страни на границата под името „Коридор № 8“. В същото време проектът за изграждането на жп линия от Скопие до София като част от истинския Коридор № 8 е остро критикуван от новите власти и неговата реализация е поставена под съмнение. Това отношение на властите само икономическа основа ли има или става дума за геополитическа преориентация към Север? Или има нещо друго? 

– Дилемите около това дали да се гради Коридор № 8 винаги са били реалност за македонския политически елит. В наши дни наблюдаваме конфузия по отношение на тази дългогодишна политика, само заради това, че правителството тук искало да не е зависимо от институциите в Брюксел. Да не забравяме и задълженията на държавата като член на НАТО, а Коридор № 8 е коридор на НАТО. Коридор № 10 винаги е бил приоритет, най-вече заради това, че е в интерес на две държави, които са победители във всички войни на Балканите през миналия век. Ориентацията на премиера Мицкоски на Север, не е по-различна от ориентацията на всички предишни правителства на Република Северна Македония. 

– Накрая се осмелявам да Ви попитам: какво очаквате да направи още България в името на това българите в Северна Македония да намерят полагащото им се място в обществото? 

– Безспорен е европейският възход на България не само в икономически план, но и чисто институционално в рамките на ЕС. Македонските българи вярват, че България има програма/стратегия, за това как да защити правата им и да запази собственото си достойнство. Българската общност в РСМ стои на разположение на българските институции в изпълнението на всички поставени задачи, които се отнасят до правата на хората с българско самосъзнание тук.

0 коментара:

Публикуване на коментар

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2024