На 13 ноември 2024 г. се състоя традиционната Лектория „Македония“. Гостите – доц. д-р Милен Михов и Николай Койчев от Областния държавен архив във Варна, бяха представени от водещия Костадин Филипов.
Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2024, бр. 11
Темата на лекторията бе свързана с юбилейната 80-а годишнина от освобождението на Скопие. Доц. Михов се спря на популяризирани теми в македонската историография, отричащи българския принос за освобождението на града и на Вардарска Македония, окупирана от германски войски. Данните показват, че в първата фаза от участието на България във Втората световна война, когато военните действия се водят на територията на Македония, Източна Сърбия и Косово, общата численост на убити, ранени и безследно изчезнали български военнослужещи са около 16 000.
Това противоречи на официалното твърдение в Скопие, че няма нито един загинал съюзнически войник. Доц. Михов се спря и на отродяващите превъплъщения на един от „героите“ с българско потекло – Михайло Апостолски (Михаил Митев Апостолов), изявил се като един от основните идеолози срещу българщината във Вардарска Македония.
Вторият гост - Николай Койчев, обрисува военновременната обстановка в Македония, дислокацията на българските военни части през октомври–ноември 1944 г., когато след сражения с части от германски армии са освободени Крива паланка, Страцин, Куманово и Скопие. Цитира сведения от различни източници, вкл. немски карти и бойни дневници за периода 11–13 ноември, когато български военнослужещи водят сражения за освобождаване на Скопие.
Архивите показват, че с изключение на епизодични сражения, липсват данни за наличие на многобройни партизански единици в околностите на Скопие, имащи сили да победят формированията на Вермахта. Според немската документация всички участници в т.нар. националноосвободителна борба не надвишават 7000 души, което показва несъстоятелността на пропагандата в Белград и Скопие за нейната масовост. Койчев цитира и английски източници, които потвърждават мнението, че партизанските чети не са добре оборудвани и нямат необходимата боеспособност да се противопоставят на елитните германски части. Презентираните непознати фотоматериали показаха радушното посрещане от местното население в Скопие на българските войски като освободители.
0 коментара:
Публикуване на коментар