Спомени за българщината на населението в Солунско

31/12/2024


Сп. "Македонски преглед", 2024, бр. 3. Лучия Антонова-Василева. Ценни спомени от свидетели за българщината на населението в Солунско...167-170

"Книгата на Петър Сотиров – виден български и полски славист, преподавател в Университета в Люблин, представлява издание на ръкопис на преселник от с. Негован, Солунско в гр. Петрич. Той съдържа ценни спомени от свидетели за българщината на населението в Солунско – областта, в която е създадена българската писменост. Бежанците от Беломорска Македония в България са били стотици хиляди, но с годините техният брой естествено се стопява, а спомените у потомците им също избледняват и са осъдени на забрава. 

Чрез своя труд Петър Сотиров обезсмъртява малката тетрадка, съдържаща ценни сведения от един от тези изселници от Беломорието, като при това прилага към тях обширна научна информация и автентични документи за епохата, разнообразна етнографска характеристика на бита на населението, вещо направени езикови проучвания на различни равнища. Петър Сотиров разказва едновременно увлекателно и задълбочено. Очевидно фактът, че самият той е потомък на преселници от с. Календра, Сярско, го прави дълбоко свързан с темата на изследването. Той споделя своето съжаление, че не е успял да открие оригинала на ръкописа, но влага цялата си компетентност, за да събере всякакви възможни сведения за него и за автора му от потомците на Негованската махала в Петрич. 

В Приложението към изданието заедно с други материали са публикувани две негови фотографии и документи за работата му като учител. П. Сотиров представя и сведенията за с. Негован, опирайки се на данни от научната литература – преди всичко В. Кънчов, както и на сведенията на Щ. Попатанасов и дури негованци в Петрич. 

Изданието представя и карта на региона. Авторът прави преглед на публикациите за селото от А. Попстоилов, Й. Иванов, Л. Милетич, М. Малецки. Въз основа на техните трудове той разглежда различията между говорите в Солунско и Богданско като разглежда особеното място на негованския говор в областта..."

Целия матерал четете по-късно...

0 коментара:

Публикуване на коментар

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2024