Пет етюда върху историята на Самуилова България

05/12/2024


Пет етюда върху историята на Самуилова България – Five Etudes on the History of Samuеl's Bulgaria. [Сборник студии и статии от Васил Гюзелев, Петер Шрайнер, Мачей Саламон, Георги Н. Николов]. София–Петрич. Македонски научен институт. С., 2024, 328 c. с илюстрации. Двуезично издание. ISBN 978-619-7377-33-0 (мека подвързия). ISBN 978-619-7377-34-7 (твърда подвързия). 

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2024, бр. 11

Изданието е посветено на 1010-годишнината от смъртта на цар Самуил (октомври 1014 г.) и излиза във връзка с националното честване по този повод. То съдържа пет текста от четирима автори, посветили свои изследователски усилия на проблемите на българската история от епохата на цар Самуил и конкретно на неговото дело. Публикацията има антологичен характер – текстовете са били вече поместени в различни сборници. В настоящето издание се отпечатват с незначителни промени. В книгата те се предават на два езика – на български и английски, съответно немски. 

Първият текст, на Васил Гюзелев: „Бележки върху историята на България по време на комитопулите, царете Роман-Симеон и Самуил и техните наследници (971–1018)“, включва цялостен поглед върху един от най-важните моменти от историята на Първото българско царство. Германският византинист Петър Шрайнер в статията си „Един венециански извор за българската история: Хрониката на Йоан Дякон“ представя сведенията за Самуил в един италиански средновековен източник. 

Полският медиевист Мачей Саламон в студията си „Военната операция при Беласица“ отразява в подробности последната голяма битка на цар Самуил. 

Георги Николов, специализирал се върху епохата на Самуил, е представен с два текста. В първия, с генеалогически характер: „Наблюдения върху родословието на комитопулите в България (края на Х век)“, той анализира родословието на цар Самуил. Втория е посветен на темата за историческата памет: „Цар Самуил (1014) в историческата памет на българите през ХІІІ–ХІV век“.

Разгледани със съвкупност текстовете представят една панорама на епохата на цар Самуил с основни акценти върху неговата личност, последното му сражение с византийците, паметта за царя. Те отразяват най-актуалните тенденции в историческите изследвания и дават добра основа за бъдещи проучвания. Подбраните илюстрация допълват и уплътняват изложението. 
Николай Поппетров

0 коментара:

Публикуване на коментар

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2024