Македонско дружество „Съгласие“ в гр. Кюстенджа, Северна Добруджа

14/02/2025


130 години от основаването на Македонско дружество „Съгласие“ в гр. Кюстенджа, Северна Добруджа
(18 януари – 15 август 1895, октомври 1902 – август 1903). Основано е от: Пападопов, Иван Бешевлиев, Пенчо Маринов – директори на българските училища в Кюстенджа и Бабадаг, Хр. Илиев и П. Глушков – учители в Кюстенджа, Константин Фичев – книжар, Стойко Николов – търговец. 

Бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2025, бр. 1

Целта му е да организира установилите се в Кюстенджа сънародници от поробения от Турция край – работници в строителството и на пристанището, учители и местни българи, да подпомагат освободителните борби на българите в Македония. Включва 75 души. Дружеството провежда акции за набиране на средства, изпращани на комитетите на ВМОРО в Македония. 

След обявяването на въстанието в Македония през юни 1895 г. Хр. Илиев формира чета от 50 патриоти и я завежда в района на сраженията. „Съгласие“ поддържа връзки с Централното ръководство на ВМОРО. Поради активността на дружеството и по настояване на турското правителство в средата на август 1895 г. румънските власти го закриват, като арестуват ръководството и активистите му, обвинявайки ги, че подриват устоите на румънското управление в Северна Добруджа. 

В продължение на година властите тормозят македонските дейци, в резултат на което някои от тях се разоряват. Идването на Асен Марчинков от Берово, който е назначен за директор на българското училище (1896) в Кюстенджа, се оказва благоприятна предпоставка за възобновяването на дружеството. В началото на октомври 1902 г. А. Марчинков установява връзки с ВМК в София. Дружеството подпомага Горноджумайското въстание през есента на с.г., приютява 12 въстаници и им помага да си намерят работа, тайно изпраща средства и четници за Илинденско-Преображенското въстание. След потушаването на въстанието дружеството преустановява съществуването си.

0 коментара:

Публикуване на коментар

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2025