Лектория „Македония“: Гостува д-р Красимира Тодорова

01/04/2025


Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2025, бр. 3 

На 27 февруари 2025 г. в Македонския дом се проведе Лектория „Македония“. Водещият Костадин Филипов представи д-р Красимира Тодорова, автор на новоизлязлата книга на Македонския научен институт „Република Македония в българската политика 1989–1996“ и предостави думата на научния редактор доц. Наум Кайчев, зам.-председател на МНИ. 

Той сподели мисли за избраните хронологически маркери, обособили началната и крайната година на изследването и изрази мнение, че „книгата е едно пътешествие из цялата проблематика“. Направеното се базира върху богата база от източници, съхранявани в български архивохранилища. Архивите в Скопие и в други балкански столици, все още не са достъпни, поради което изследването до голяма степен е исторически разказ с „поглед от София“. 

Монографията отразява механизма на взетите решения в България, откроява ролята на президента Желю Желев, вкл. и въздействието му върху руския президент Борис Елцин да признае независимостта на Република Македония, проследява стъпките на българското правителство с министър-председател Филип Димитров, което взема историческото решение, въпреки някои вътрешнополитически противоречия. 

В заключение изтъкна цялостния принос на труда, бъдещ репер за по-нататъшното проучване по темата. К. Филипов, като непосредствен свидетел на процесите в качеството си на кореспондент в Скопие, даде допълнителна светлина за събития, свързани с темата, като началото на езиковия спор, „първата копка“ на жп линията Скопие–София, направена на 12 октомври 1994 г., организирането на животоспасяващия български коридор за младата държава по време на югоембаргото от север и блокирането ѝ от юг, ограниченията за български фирми в приватизационния процес и други проблемни въпроси, свързани с премиерското управление на Бранко Цървенковски. 

Според рецензията на доц. д-р Ал. Гребенаров, прочетена от К. Филипов, К. Тодорова, заслужава поздравление за смелостта ѝ да се заеме със сложна тема от съвремието. Тя е показала добри изследователски умения да систематизира и обобщава обемен емпиричен материал. Трудът разкрива началния стадий на противоречията с Република Македония в зората на нейното създаване и съзряване като независима държава. 

Проф. д-р Георги Николов, председател на МНИ, се спря на качествата на дисертационния труд на К. Тодорова, който е впечатлил членовете на журито и по-късно е оформен като книга. По негово мнение това е първата монография по темата в нашата историография. Красимира Тодорова благодари на МНИ за възможността да издаде книга, която пише от няколко години. Отговори на зададени въпроси от аудиторията за политиката на България по време на признаването на Република Македония и възникналите спорове в българското правителство, за външнополитическата обстановка на Балканите и влиянието на Русия, за враждебната политика на Р Македония към Р България и др. 

След изчерпване на въпросите благодари на всички, които са подпомогнали издаването на книгата. Преди закриването на лекторията К. Филипов покани всички присъстващи да получат екземпляр от книгата с автограф от нейния автор д-р Красимира Тодорова.

0 коментара:

Публикуване на коментар

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2025