Възраждане на българската просветна традиция във Вардарска Македония

21/04/2025


Сп. "Македонски преглед", 2006, кн. 2. Любенова-Бакалова, М. Възраждане на българската просветна традиция във Вардарска Македония (април - август 1941 г.) … 7 - 38

"Един от въпросите, които скопската историография превръща в спорни, е за характера на установената във Вардарска Македония българска власт в периода на Втората световна война. В основата на „спора“ стои проблемът за националната принадлежност на т. нар. славянско население във Вардарска Македония. За българската страна то несъмнено има български национален характер и е неразривно свързано с българската нация и култура. 

Затова българските историци са единодушни, че установената власт е освободителна. Скопските историци от своя страна тенденциозно не признават наличието на българи в областта, която според тях е населена с „македонци“. Оттук произлизал и изводът, че Македония е била окупирана, а българската държава провеждала „денационализаторска“ и „асимилаторска“ политика над македонското население в областта. която се проявява най,ясно и отчетливо в културно-просветната сфера[2]. 

Възползвайки се от мълчанието на българската историческа на, ука по този въпрос, тълкувано като проява на слабост и изхождайки от максимата, че една често повтаряна лъжа в крайна сметка се превръща в истина, македонската историография впряга всички свои сили от 60-те години на миналия век до днес, за да изфабрикува „доказателства“ в подкрепа на твърденията си..."

Целия материал четете по-долу:

0 коментара:

Публикуване на коментар

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2025