На 11 април 2025 г. бе възстановен Научният институт „Западни покрайнини“. На учредителното събрание, свикано на 3 април 2025 г. в София, бе припомнена неговата история. Тогавашният институт, създаден на 18 юни 1932 г. в столицата, следва модела на Македонския научен институт, чийто авторитет и влияние в защита на българския произход на населението в Македония са безспорни.
По неговия образец по-късно са учредени Добруджанският научен институт (октомври 1932 г.) и Тракийският научен институт (септември 1934 г.). Вследствие на държавно-политическите промени, настъпили в България след 9 септември 1944 г., Научният институт „Западни покрайнини“ е закрит, споделяйки съдбата на останалите бежански формации.
Мнозина от възстановителите на Научния институт „Западни покрайнини“ са членове на Македонския научен институт – 12 от общо 20 учредители. Това е напълно обяснимо, тъй като проблемите са сходни. В продължения на десетилетия българите във Вардарска Македония и Западните покрайнини живеят под един и същ денационализаторски режим. Ситуацията не се променя и в съвремието – политиките на Скопие и Белград имат обща цел – да елиминират сред местното население паметта за българската история, култура, език и идентичност. Тази негативна тенденция спрямо българите в Западните покрайнини и нуждата от защита на техните права подтикна учени и общественици да възстановяват Научния институт.
Създаденото сдружение ще провежда и популяризира научни изследвания, ще събира, съхранява и популяризира документи и материали за културно-историческото наследство на българите в Западните покрайнини, ще изобличава фалшификациите на историческото минало, ще осветлява общественото мнение и държавните институции в Република България и в чужбина за събития, явления и процеси, свързани с денационализацията на българското население в Западните покрайнини.
Учредителите избраха с единодушие членовете на Управителния съвет на Научния институт „Западни покрайнини“: председател – доц. д-р Ангел Джонев, зам.-председател – доц. д-р Ал. Гребенаров, научен секретар – проф. д-р Венцислав Велев, членове – д-р Горан Благоев и д-р Валентин Янев.
0 коментара:
Публикуване на коментар